1

V Krušných horách pokračuje sněhová kalamita

Krušné hory postihla v uplynulých dnech sněhová kalamita, kdy v krátkém čase napadlo velké množství sněhu a situaci komplikovaly poryvy prudkého větru. Krajští silničáři vyjíždí za každého počasí a pracují na tom, aby horské silnice byly v maximální míře průjezdné, byť jen se zimní výbavou a zvýšenou opatrností. Do hor s nimi vyrazil také náměstek pro dopravu Jaroslav Komínek.

Při kontrole stavu silnic v Krušných horách a průběhu odstraňování následků kalamity jej doprovázel vedoucí chomutovského provozu Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladislav Smetana. Navštívili klíčové pracoviště v Krušných horách, dispečink v Kovářské, kde se právě řešilo vyproštění dvou kamionů, které vyrazily do hor bez sněhových řetězů. Takové podcenění klimatických podmínek bohužel není ojedinělé.

„Silničáři mají můj velký obdiv. Pracují v náročných podmínkách, musí si poradit s provozem, hrabat sníh a sypat silnice, ostatní řidiči vůči nim mnohdy nejsou tolerantní, neuvědomují si, že vozidlo údržby silnic potřebuje určitý prostor,“ popsal náměstek Jaroslav Komínek.

V průběhu pátku, pokud se nezhorší počasí, začnou práce na zprovoznění úseku Výsluní – Měděnec. Obec Výsluní zůstala dočasně odříznutá od autobusové dopravy, ale náměstek Komínek po domluvě se starostou přislíbil, že se kraj s dopravcem pokusí najít řešení, kdy by do obce zajíždělo alespoň několik spojů prodloužené autobusové linky.

„Rád bych poděkoval řidičům autobusů a dopravcům, kteří nám tento týden pomáhají se zajištěním dopravy. Většina z nich si asi neuměla představit, jaké podmínky je tady na horách mohou potkat. Jejich práce je o to náročnější, že mají zodpovědnost za bezpečí svých cestujících,“ doplnil Komínek.

V Meziboří starosta Petr Červenka vyhlásil mimořádný stav. „Ve velmi krátkém období napadlo velké množství sněhu a stále padá. Technické služby Meziboří pracují v plném nasazení. Situaci zvládají, přesto je to mimořádný stav. Sníh musíme odvážet mimo město na své pozemky,“ uvedl starosta Petr Červenka. V Litvínově je situace mnohem příznivější. „Sněhu není tolik, aby se to nedalo zvládnout. Ve středu jsme museli nasadit všechny zaměstnance i techniku, ale o kalamitě se nedá mluvit,“ říká jednatelka Technických služeb Litvínov Marcela Pašková.

3 Read The Rest at rep ceca 2
2