Tak tohle už mi hlava vážně nebere!

Tak tohle už mi hlava vážně nebere!

P1000635RYCHNOV N. K. – To, že český fotbal přináší snad každý týden nový příběh, většinou spojený s nějakým skandálem, jsme si už tak nějak zvykli. Patří to už k folklóru, prostředí a lidem, kteří se ve fotbale pohybují.

Nechci teď řešit „omilostněného“ rozhodčího Marka Pilného, který byl vzat na milost a přijat za člena FAČR s tím, že chce hrát fotbal za své Poříčí u Trutnova, jak bylo jím prezentováno. To už tak nějak neplatí, což asi nikoho nepřekvapí, a Pilný již znovu vesele píská a pískat bude dokonce krajské soutěže! Ale o tom zase až někdy příště.

Nebudeme se dívat za humna, ale přiblížíme si jednu skutečnost, dle mého názoru naprosto stupidní, která se řeší nebo bude řešit na OFS Rychnov nad Kněžnou.

Na posledním aktivu 29. června se prý na podnět zástupců FC Roveň mluvilo o jarním vyhroceném zápase OP III. třídy FC České Meziříčí B – FC Roveň. On se nebude řešit samotný průběh zápasu a další okolnosti, ale vyjádření hrajícího trenéra domácího týmu Petra Tomáška na stránkách klubu a facebookovém profilu FC České Meziříčí.

Jestli tento podnět OFS Rychnov bude řešit, jen ukáže další směr, kam se řítí český fotbal pod vedením „náčelníka“ Berbra.

Copak ve FAČR neplatí svoboda slova a projevu? Asi ne, když se i oba čelní představitelé OFS Rychnov a KFS KHK bojí vyjádřit k relevantním otázkám, třeba i na zmíněného Marka Pilného.

Copak se budou ve FAČR zkoumat veřejná vyjádření na sociálních sítích? Asi ano. A je to jen směr ještě více si uzurpovat fotbal pro sebe.

Kdo bude tím cenzorem? Zase se vrátíme o několik desítek let zpět, kdy se za názory trestalo? My se nevrátíme, my už jsme se vrátili!

Trošku mi to připomíná dohru podzimního finále OFS Rychnov mezi domácím Rychnovem B a Sokolem Lukavice, kdy Martin Lev zaslal členům OFS názor klubu a také veto rozhodčího Luboše Jedlinského. Místo toho, aby OFS napsal do Lukavice své vyjádření nebo to prostě smetl ze stolu, tak byl klub předán na DK, kde dostal pokutu 500 Kč + 500 Kč za projednání. Řešil vůbec OFS Rychnov podstatu e-mailu, že ohledně zajištění a pořadatelské služby nebylo vše tak, jak by si finálový zápas zasluhoval?

Jestli i tento i případ trenéra Petra Tomáška skončí u DK, potom nezbývá nic jiného, než aby si všichni členové FAČR, myslím tím ty řadové – funkcionáře klubů, trenéry a hráče, najali právníky, kteří jim ohlídají, co mohou prezentovat, aby nebyli popotahováni po různých komisích FAČR. To je už však bizarní představa, ale nebude k ní daleko.

Proč? Protože pěkně v tichosti přijal VV FAČR náhubkový zákon: „Rozpis soutěže může obsahovat ustanovení, které stanoví, že se příslušníci družstva do 24 hodin po skončení utkání nesmí veřejně vyjadřovat k výkonu delegovaných osob.“

Už několikrát jsem se ptal sám sebe, pro koho se u nás dělá fotbal. Zda pro rozhodčí a funkcionáře FAČR z řad bývalých sudích, kteří ovládají český fotbal, nebo pro kluby, trenéry a hráče? Podle všech těchto kroků je tomu naopak. Kluby, trenéři a hráči jsou tu pro tyto mocipány. Je delegovaná osoba něco víc než trenér nebo hráč? Je to veřejný činitel? Proboha, proč by se nemohl hráč nebo trenér vyjádřit k výkonu rozhodčích? O funkci delegátů nemá smysl ani polemizovat.

Kam vlastně kráčíš, český fotbale?

Také dalšími dvěma perlami se prý zabýval okresní aktiv. Jednou z nich je pravidlo žlutých karet, kdy po obdržení 4, 8 a 12 karet nesmí dotyčný hráč nastoupit do zápasů. Všichni vědí, teda snad asi kromě funkcionářů FAČR, jak týmy v okrese, ale i v kraji bojují s nedostatkem hráčů, a oni přijdou s takovou pitomostí. Každý na této úrovni hraje jako amatér a většinou ještě do fotbalu investuje své peníze. Ale ono se dá ze žlutých karet vykoupit. Taková kulišárna byla vymyšlena „chytrými hlavami“. Za čtyři karty 300 Kč, za šest 600 Kč a za dvanáct 900 Kč.

Ono se taky občas může stát, že se týmu sejde jedenáct hráčů, protože někteří budou mít směnu, jiní budou zranění – kluby rozhodně nemají tak široké kádry, a jeden z nich nebude moct nastoupit kvůli žlutým kartám. Pak nastává dilema – hrát v deseti nebo si zaplatit odpustek?

Je ještě fotbal na nejnižší úrovni lidovou zábavou nebo se stává něčí hračkou?

Ono s faktem nedostatku hráčů, ale už i dětí, ve fotbale souvisí další „nápad“ prezentovaný na aktivu, že FAČR prý chce zdvojnásobit pokuty za nedostavení se týmu k zápasu a odstoupení ze soutěže. V době, kdy kluby bojují s každou korunou, mi přijde, že FAČR dělá vše možné, aby odradil všechny dobrovolné funkcionáře oddílů, aby to prostě „zapíchli“ a fotbal poslali do kopru.

Už se ozývají hlasy, že pokud nastane situace, kdy tým nebude mít dostatečný počet hráčů, raději odjede na zápas s minimálním počtem, odehraje ho nebo se jeden hráč v jeho průběhu „zraní“, aby klub neplatil pokutu.

FAČR by měl spíše řešit, jak přitáhnout více děti do fotbalu, jak pomoci klubům a hlavně českému fotbalu a ne vymýšlet věci, které všechny spíše „vytáčí“ a odrazují. Jeho kroky a různé skandály si v očích veřejnosti důvěru nezískávají už léta a mnoho rodičů si hodně rozmýšlí, když svým dětem vybírají sport, jestli je mají dát do takového prostředí s pokřivenými vztahy a rozhodcovské chobotnice na všech úrovních asociace.


Source:Tak tohle už mi hlava vážně nebere!


Questa voce è stata pubblicata in Wiadomości z Czech. Contrassegna il permalink.